Арсенал ще играе в 1/16-финалите на турнира Лига Европа. Класирането бе подпечатано след равенство 0:0 с португалския Спортинг Лисабон на „Емирейтс“.

Въпреки че домакините не успяха да вземат пълния успех, те събраха 10 точки в актива си и два мача преди края на груповата фаза спокойно могат да мислят за елиминациите на надпреварата.

Арсенал - Спортинг Лисабон

източник: Gulliver/GettyImages

„Артилеристите“ отправиха цели 15 удара (5 точни) към вратата на съперника, но така и нямаха спортния шанс да отбележат. От своя страна, португалците стреляха само веднъж към Петър Чех, но извън рамката на вратата.

Най-любопитната ситуация в срещата дойде в 87-ата минута, когато Пиер-Емерик Обамеянг се измъкваше сам срещу вратаря на Спортинг, но бранителят на гостите Жереми Матийо повали габонеца на сантиметри пред границата на наказателното поле. Това доведе до изгонването на френския бранител, но не и до попадение за момчетата на Унай Емери, след неточния удар на Обамеянг от прекия свободния удар.

Така Арсенал записа второ поредно равенство във всички турнири (трето в последните си четири мача) след хикса с Ливърпул през уикенда (1:1) във Висшата лига.

В средата на втората част дойде и неприятната новина за щаба на Унай Емери, след като нападателят Дани Уелбек се контузи тежко и трябваше да бъде изнесен на носилка.

През първата част Арсенал доминираше над съперника, но така и не стигна до чисти голово положения. В 20-ата минута Гендузи центрира отдясно, Матю не изчисти добре, насочвайки топката към своята врата. Току преди топката да премине голлинията, Себастиан Коатес успя да изчисти топката далеч напред.

През втората част двата тима продължиха да дебнат съперника, но така и не намериха целта. В 58-ата минута Обаменяг стреля от средна дистанция по диагонал, но топката се оплете от външната страна на мрежата зад Рибейро.

В 80-ата минута Алекс Айови проби в наказателното поле на гостите, след което успя да намери озовалия се на добра позиция Хенрик Мхитарян. Той обаче не очакваше подаването, като кълбото единствено го удари по крака, за да се озове в обятията на Рибейро.

Арсенал - Спортинг Лисабон 0:0

Жереми Матийо (червен картон) 87‘

Състави на двата отбора:

Арсенал: Петър Чех, Сократис Папастатопулос, Стефан Лихщайнер (Айнсли Мейтланд-Найлс 74‘), Роб Холдинг, Алекс Айови, Дани Улебек, Карл Дженкинсън (Сеад Колашинац 60‘), Матео Гендузи, Емил Смит Роуу, Хенрик Мхитарян, Аарън Рамзи

Треньор: Унай Емери

Спортинг Лисабон: Ренан Рибейро, Бруно Гаспар, Себастиан Коатес, Жереми Матйио, Маркос Акуна, Нани, Мигел Луис (Радослав Петрович 85'), Ненаня  Гудел, Бруно Фернандес, Фреди Монтеро (Бас Дост 68‘) Абдулай Диаби (Джоване Кабрал 83’)

Треньор: Жозе Песеро

Главен съдия: Гедиминас Мазейка

Стадион: "Емирейтс Стейдиъм"

В другия мач от групата Карабах наддделя над украинския Ворксла Полтава с 1:0 като гост след гол от дузпа на нападателя на азерите Арац Абдулаев.

Българският халф Симеон Славчев игра 90 минути за Карабах, който постигна първи успех в групата.