Ливърпул спечели Суперкупата на Европа за 2019 година, след като се наложи над отбора на Челси с дузпи със 7:6 (1:1 в редовното време и 2:2 в продълженията). Оливие Жиру откри за Челси в 16-та минута, а Садио Мане изравни малко след началото на второто полувреме.

Още голове до края на редовното време не паднаха и се стигна до продължения. Първо, Садио Мане вкара за 2:1 в 95-ата минута, а след това в 101-ата Жоржиньо изравни от дузпа. Резултата не се промени до края и мачът трябваше да се реши след изпълнение на дузпи. Играчите на Ливърпул бяха безгрешни, докато фаталния пропуск направи Тами Ейбрахам в решителната пета дузпа.

„Мърсисайдци“ спечелиха Шампионската лига тази година, с победа над Тотнъм с 2:0, докато „сините“ се наложиха над отбора на Арсенал на финала в Лига Европа с 4:1.

За първи път в историята мачът за Суперкупата на Европа беше изцяло между английски отбори. „Червените“ са печелили трофея четири пъти, а лондончани - един път.

Друга любопитна подробност беше, че съдийската бригада беше съставена изцяло от жени. Двубоят беше ръководен от французойката Стефани Фрапар, а нейни асистенти бяха Манюел Николози и Мишел О’Нийл. Четвърти рефер беше турския арбитър Джунейт Чакър.

В петата минута Ливърпул имаха претенции за дузпа. Хендерсън центрира в наказателното поле, където Садио Мане се опита да стреля със задна ножица, но топката срещна ръката на Кристенсен. Съдийката отсъди само корнер. Секунди по-късно Матип стреля с глава, но в обсега на вратаря.

В деветата минута Салах центрира от свободен удар в наказателното поле на "сините", където се стигна до леко разбъркване. Топката стигна до Фабиньо, който стреля, но Кепа улови. Педро отправи първия удар към вратата на Ливърпул в 11-ата минута, но топката излезе в аут.

В 14-ата минута играта бе спряна за кратко след като фен нахлу на терена. Припомняме, че подобно нещо се случи и на финала в Шампионската лига по-рано тази година.

Салах беше много близо до това да открие резултата в 16-ата минута. Той беше изведен сам срещу вратаря, но леко встрани. Египтянинът стреля, но Кепа спаси. Минута по-късно Педро изведе Жиру, но заради скоростта си не успя да напредне достатъчно и бе застигнат от Матип. Французинът стреля, но в аут.

В 20-ата минута Ковачич изведе страхотно Педро, но Робертсън успя да постави тялото си пред това на испанеца и изчисти. Две минути по-късно Челси удари греда. Педро и Жиру си размениха двойно подаване. Испанецът влезе в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но топката срещна напречната греда.

Ливърпул изпълниха корнер в 28-ата минута. Кепа увисна, но Ван Дайк стреля над вратата. Минута по-късно последва нов корнер пред вратата на Челси. Мане беше оставен непокрит, но стреля слабо във вратаря.

В 32-ата минута Педро изведе по земя Ковачич, който опита да премине покрай Адриан, но стражът се намеси добре и спаси. Четири минути по-късно падна и първия гол в мача. Защитата на Ливърпул беше разсечена с много хубав пас от страна на Пулишич, който изведе Жиру. Французинът стреля много елегантно в далечния ъгъл за 1:0 за Челси.

В 40-ата минута Пулишич отбеляза второ попадение след страхотен самостоятелен пробив, но голът бе отменен правилно заради засада на Емерсон. В началото на втората част Фирмино влезе в игра на мястото на Чембърлейн.

Секунди след подновяването на играта Ливърпул изравни. Фабиньо изпрати топката в наказателното поле, Фирмино се ориентира бързо, изпревари Кепа и подаде към Мане, който вкара на празна врата.

Веднага след гола "червените" вдигнаха оборотите и имаха няколко добри положения за втори гол. Първо удар на Фабиньо профуча на сантиметри встрани, а след това Кепа хвана удар на Хендерсън, който рикошира в Емерсон. В 64-ата минута Юрген Клоп направи втора смяна в тима си. Вайналдум замени Джеймс Милнър. Десет минути по-късно треньорът на Челси Франк Лампард направи две смени в състава си. Тами Ейбрахам и Мейсън Маунт влязоха на местата на голмайстора за "сините" Оливие Жиру и Кристиан Пулишич.

Секунди след смените Челси оцеля като по чудо. След корнер пред вратата на Кепа топката стигна до Салах, който стреля по земя, но испанецът изби. Ван Дайк направи добавка, но стражът на лондончани изби топката в напречната греда. В 79-ата минута беше показан и първият жълт картон в мача. Получи го капитанът на "сините" Сесар Аспиликуета. Последва пряк свободен удар. Салах го изпълни, но след рикошет топката излезе в корнер.

В 82-ата минута Аспиликуета подаде на Педро в наказателното поле, но в решаващия момент Ван Дайк успя да го блокира. Секунди след това, второ попадение на Челси бе отменено правилно заради засада след удар на Мейсънт Маунт. Четири минути след това Мане пропусна страхотна възможност, но отново флагът бе вдигнат за засада. Първият жълт картон за състава на Ливърпул получи Джордан Хендерсън в 85-ата минута. Тогава беше извършена и последната смяна в отбора на Челси. Фикайо Томори влезе на мястото на Андреас Кристенсен.

Така приключи редовното време и двубоят продължи с допълнителни 30 минути. Преди началото на продълженията Клоп направи третата си смяна. Трент Александър-Арнолд замени Андрю Робъртсън.

В 95-ата минута Ливърпул стигна до пълен обрат след добра комбинация между Фирмино и Мане. Бразилецът получи извеждащо подаване отляво, след което върна към Мане, който с много силен удар направи безпомощен Кепа. Малко след това Ейбрахам излезе срещу Адриан, който се намеси добре.

Матео Ковачич излезе в 103-ата минута, като на негово място влезе Рос Баркли.

Три минути след това идентична ситуация доведе до дузпа в полза на Челси. Този път младокът се опита да заобиколи стража, който се хвърли в краката му близо до голлинията. Ейбрахам падна, а Фрапар посочи бялата точка. Повторенията не показаха напълно дали има контакт между двамата, но ВАР потвърди решението на съдийката. Жоржиньо изпълни дузпата и вкара в 101-вата минута.

Дивок Ориги влезе на терена веднага след изравняването на резултата на мястото на Садио Мане. В 107-ата минута Трент Александър-Арнолд получи жълт картон. В 113-ата минута Мейсън Маунт отправи удар от границата на наказателното поле, но Адриан успя да се намеси и да избие с една ръка. Няколко минути по-късно удар на Аспиликуета мина встрани от вратата на испанеца.

До края на продължанията нямаше нови голове и дузпите решиха крайния победител като Ейбрахам пропусна решителната дузпа за "сините".

Ливърпул – Челси 7:6 след дузпи (2:2 след продължения, 1:1 в редовното време)

Голмайстори:
 0:1 Оливие Жиру (36),
2:1 Садио Мане (48, 95), 2:2 Жоржиньо (101-дузпа)
При дузпите: 3:2 Фирмино, 3:3 Жоржиньо, 4:3 Фабиньо, 4:4 Баркли, 5:4 Ориги, 5:5 Маунт, 6:5 Александър-Арнолд, 6:6 Емерсон Палмиери, 7:6 Салах, пропуск на Ейбрахам

Ливърпул (4-3-3): Адриан, Джо Гомес, Жоел Матип, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън (91' Трент Александър-Арнолд), Фабиньо, Джеймс Милнър (64' Джорджиньо Вайналдум), Джордан Хендерсън (к), Алекс Окслейд-Чембърлейн (48' Роберто Фирмино), Садио Мане (103' Дивок Ориги), Мохамед Салах

Челси (4-3-3): Кепа Арисабалага, Емерсон Палмиери, Курт Зума, Андреас Кристенсен (85' Фикайо Томори), Сесар Аспиликуета (к), Матео Ковачич (101' Рос Баркли), Н’Голо Канте, Жоржиньо, Кристиан Пулишич (74' Мейсънт Маунт), Оливие Жиру (74' Тами Ейбрахам), Педро

Главен съдия: Стефани Фрапар (Франция)

Стадион: „Водафон Парк“, Истанбул, Турция