Етър Велико Търново се поздрави с важен успех в гостуването си на Янтра Габрово с резултат 3:1 в първи двубой от съботната програма на 25-ия кръг в родната Втора лига. Мартин Тошев откри още в деветата, когато отбеляза фантастично попадение, а в 38-ата минута удвои от дузпа. Иван Василев върна надеждите на домакините в 55-ата, но Мартин Моран реши всичко с трети гол в 84-ата минута.

По този начин „болярите“ вече събраха 49 точки и остават на втората позиция, с една по-малко от лидера ЦСКА 1948 II, който ще изиграе мача си от кръга във вторник. Трябва да се отбележи, че дубълът на „червените“ нямат право да влизат в елитната дивизия, което прави „виолетовите“ фаворит за директна промоция, след като имат аванс от девет точки преди Крумовград и Спортист Своге, които са трети и четвърти към момента.

Янтра пък продължи с тежката си серия и записа четвърто поредно поражение, което оставя тимът на Живко Желев на 11-ата позиция с 31 точки, с пет повече от опасната зона. В следващия кръг Етър приема Миньор Перник, докато габровци ще търсят победата в гостуването си на дубъла на Лудогорец.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВТОРА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата започна с натиск на гостите, които създадоха първата опасна ситуация в седмата минута. Тогава след изпълнение на тъч от страна на Христо Митев отляво към границата на вратарското поле Мартин Тошев спечели въздушния двубой и след това стреля от малък ъгъл с левия крак, но неточно.

Само две минути по-късно обаче „болярите“ откриха резултата. Отново след изпълнение на странично хвърляне отляво в наказателното поле намери Николай Янков, който обаче бе блокиран. Последва недобро изчистване от играч на домакините и топката попадна на левия крак на Тошев, който отново от малък ъгъл, този път отправи феноменален изстрел към далечния ъгъл, който се спря в мрежата на Петър Иванов – 0:1.

В 12-ата минута Етър имаше претенции за дузпа. Тошев смени фронта на атаката с хубав дълъг пас за Кольо Станев отдясно, който влезе в наказателното поле и падна в него след съприкосновение с Георги Върбанов, но главният съдия Венцислав Митрев не видя достатъчно основания да отсъди наказателен удар.

Три минути по-късно домакините изпуснаха страхотен шанс да изравнят резултата. Иван Василев получи с гръб към вратата в наказателното поле и чудесно намери непокрития вдясно Тони Иванов, който обаче стреля изключително разочароващо.

Янтра взе превес и атакуваше по-често в следващите минути, но нови опасности пред Християн Славков липсваха.

За сметка на това Етър удвои преднината си в 38-ата минута. Минута преди това „болярите“ организираха бърза контраатака, при която Кольо Станев получи почти на центъра, влезе в наказателното поле отдясно и бе препънат от Константин Иванов и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Мартин Тошев, който бе точен и отбеляза втория си гол – 0:2.

В добавеното време на първата част гостите пропуснаха отлична възможност да решат всичко с трети гол. След центриране от ъглов удар в наказателното поле няколко играчи и на двата отбора се разминаха с топката, а на далечната греда съвсем сам бе оставен капитанът на „болярите“ Мариян Иванов, който обаче стреля с глава над гредата от 2-3 метра.

Десет минути след началото на втората част габровци успяха да намалят резултата. Добромир Бонев намери с хубав дълъг пас по въздуха за капитана Петър Казаков отдясно в наказателното поле, който стигна почти до аутлинията и пусна топката по тревата, където на първа греда Иван Василев засече във вратата на Славков – 1:2.

След леко затишие на терена, в 78-ата минута, Янтра вкара топката във вратата на гостите за втори път, но голът не беше зачетен. След центриране от корнер към границата на вратарското поле Мартин Ангелов стреля с глава, а Славков спаси. Кълбото обаче попадна на пътя на Ивайло Михайлов, който от близко разстояние го прати във вратата с глава. Веднага обаче страничният съдия вдигна флага си за засада, а играчите на домакините бяха бесни, като Махаил Иванов получи жълт картон заради бурната си реакция. В крайна сметка повторенията потвърдиха, че Михайлов е бил с малко в нередовна позиция.

Шест минути преди края на редовното време Етър реши всичко с трето попадение. Валери Христов изрита топката в половината на Янтра, където Мартин Моран надбяга защитата на домакините, излезе сам срещу вратаря Иванов в наказателното поле отдясно, след което опита да стреля към далечния ъгъл, но се поучи рикошет в крака на Георги Върбанов и топката попадна във вратата за 1:3.

До края на срещата "виолетовите" не допуснаха изненада и се поздравиха с ценния успех.

FT  | ЯНТРА ГАБРОВО – ЕТЪР ВЕЛИКО ТЪРНОВО  1:3

0:1 Мартин Тошев 9'

0:2 Мартин Тошев (дузпа) 38'

1:2 Иван Василев 55'

1:3 Мартин Моран 84'