Българският шампион Лудогорец разби лидера във Втора лига Етър Велико Търново с 5:1 в контрола, която се проведе на базата на шампионите „Гнездо на орли”. Гостите откриха чрез Ловре Кнежевич (38), а Рик Джонатан две минути преди края на първото полувреме възстанови равенството. В началото на втората част Тиаго направи пълен обрат, а малко след това Матиас Тисера отбеляза хеттрик, покачвайки преднината на тима си.

Антон Узунов
54 снимки

Гостите органзиираха две опасни атаки в първите минути на двубоя. Ловре Кнежевич на два пъти проби по левия фланг, но центриранията не затрудниха защитата на разградчани. В 4-ата минута Каули Оливейра отправи първия изстрел в мача. Бразилецът стреля от дистанция, но покрай вратата.

Постепенно "орлите" упражниха натиск, принуждавайки "виолетовите" да се приберат в собственат си половина. В тези начални минути много активни от състава на Анте Шимунджа бяха Рик и Каули Оливейра, които се стремяха да тормозят постоянно защитата пред Анатоли Господинов.

В 10-ата минута "болярите" получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от добра позиция, но последвалият изстрел на Цветомир Тодоров попадна в стената. Пет минути по-късно Вандерсон получи в наказателното поле от Матиас Тисера. Бразилецът стреля в близкия ъгъл, което принуди Анатоли Господинов решително да се намесва. Малко след това Каули Оливейра центрира от ъглов удар, след което Георги Терзиев игра с глава, но вратарят на гостите успя да пресече топката пред нахлуващия Рик.

Домакините продължиха да действат по-агресивно, но изпитваха затруднение в последните метри заради добре подредената защита на Етър. От своя страна възпитаниците на Веселин Великов разчитахаа на организирането на бързи контраатаки.

В 18-ата минута Даниел Младенов центрира от корнер на близката греда, където Мариян Иванов нанесе удар с глава, който премина покрай вратата. Лудогорец опитваше с бързи подавания по земя да достигне до голова опасност, но "виолетовите" стояха добре подредени и не позволяваха да се стигне до намеса на Анатоли Господинов. Гостите се стремяха да не изритват топката, а да я изнасят с постепенни действия, но бяха затруднявани от пресата на домакините.

Разградчани продължаваха да действат агресивно в половината на "виолетовите", но през първата част им липсваше завършващия удар.

В 38-ата минута Етър откри резултата. Ромееш Ивей се възползва от грешка в защитата на "орлите" и подаде към Даниел Младенов. Крилото преодоля Симон Слуга и стреля в близкия ъгъл, след което топката срещна гредата, а след това Ловре Кнежевич отблеяза на празна врата.

Две минути преди края на първото полувреме Лудогорец възстанови равенството. Рик Джонатан бе изведен в наказателното поле и с красив изстрел в долния десен ъгъл реализира.

На почивката треньорът на "орлите" Анте Шимунджа направи две промени в състава си, включвайки в игра Тиаго и Алекс Сантана на мястото на Вандерсон и Каули Оливейра. Това бе и неофициалният дебют за нападателя с екипа на шампионите. Две смени направи и наставникът на "болярите" Веселин Великов, който замени Даниел Младенов и Цветомир Тодороов, а на техните места влязоха Христо Христов и Мартин Моран.

Разградчани стартираха агресивно второто полувреме и в началните секунди Алекс Сантана отправи далечен изстрел, който премина покрай вратата. В 51-ата минута Мартин Моран центрира добре в наказателното поле, където Сисиньо не се намеси и Ловре Кнежевич със странична ножица попадна в ръцете на Симон Слуга.

В 53-ата минута Лудогорец осъществи пълен обрат. Сисиньо задържа отлично в наказателното поле, след което преодоля съперник и подаде успореден пас на голлинията към Тиаго. Бразилецът нямаше как да се затрудни и реализира на празна врата с едно докосване.

Малко след това се получи напрежение на терена след опасно влизане на играч на "виолетовите", но то бе бързо потушено и играта се поднови.

Десет минути по-късно разградчани можеха да увеличат преднината си, след като Бърнаард Текпетей подаде в наказателното поле към Матиас Тисера, но аржентинецът стреля покрай вратата. Все пак нападателят поправи грешката си в ответната атака и реализира в долния десен ъгъл.

В 67-ата минута "орлите" реализираха и четвърто попадение. Матиас Тисера бе намерен в малкия пеналт и за аржентинеца бе лесна задача да реализира в десния ъгъл.

В 73-ата минута Матиас Тисера бе изведен пред наказателното поле, след което нахлу в него и хладнокръвно реализира, оформяйки своя хеттрик.

След голеадата в следващите минути темпото на игра спадна. В този период бяха направени и множество промени в съставите. Лудогорец продължи да бъде по-активният отбор и търсеше реализирането на още попадения. До края на двубоя резултатът остана непроменен и разградчани запазиха аванса си пред "болярите".

Наставникът на разградчани Анте Шимунджа е заложил на оптималния състав, с който разполага за проверката, тъй като част от футболистите на Лудогорец в момента са с националните си тимове. Новото попълнение Дени Групер е титуляр, докато друг от тези, които пристигнаха през зимата - Тиаго, е резерва.

Като титуляр за Етър стартира панамският халф Ромеш Ивей, който ще направи дебют с фланелката на великотърновци. Новопривлеченият Мартин Моран също може да дебютира в двубоя.

ЛУДОГОРЕЦ – ЕТЪР  5:1

0:1 Ловре Кнежевич 38'

1:1 Рик Джонатан 43'