Шампионът на България Лудогорец беше безкрайно убедителен в последния мач от 13-ия кръг на Първа лига и си осигури аванс от 5 точки на върха. Това се случи куп голове в мрежата на гостуващия Етър Велико Търново, който трябваше да преглътне загуба с 0:4. Първи хеттрик за сезона реализира нападателят на разградчани Клаудиу Кешеру, а Върджил Мисиджан ознаменува реабилитирането си в отбора с рядко красиво попадение.

По този начин "орлите" вече имат 33 точки спрямо 28 за втория ЦСКА, който направи 2:2 срещу Левски през уикенда. В същото време "болярите" на Станислав Генчев инкасираха втора поредна загуба и трета в последните си 5 шампионатни мача. Те имат 12 точки, по силата на които заемат 12-ото място.

Началото на мача не беше  лишено от динамика, която произтече предимно от напористите действия на домакините в първите минути. Етър имаше нужда от известно време, за да намери ритъм в разиграването си и след това показа няколко хубави атаки.

Първата чиста ситуация се откри пред „орлите” в 15-ата минута. Лудогорец притисна „болярите” сериозно отдясно, като първо Сисиньо, а после и Лукоки пробваха високи центрирания. При второто Марселиньо направи много точен набег и се извиси, като почти никой не му пречеше. Въпреки това бразилецът не осъществи плътен контакт, а това доведе до рутинно спасяване от Христо Иванов.

Десетина минути по-късно шампионите все пак откриха. Джоди Лукоки изпроси фаул по десния фланг на атаката почти до тъчлинията и сам завъртя фалцово топката към наказателното поле. Там Яни Пехливанов много рано се хвърли да скача за нея, кълбото мина над него и кацна върху главата на Клаудиу Кешеру. От упор румънският голаджия не се поколеба и с прецизен изстрел намери долния ляв ъгъл – 1:0.

В следващите мигове Етър опита да отговори на предизвикателството, но единственото по-интересно, до което стигна, бе един силно неточен шут на Йордан Апостолов от дъгата.

За сметка на това вратарят на „болярите” Христо Иванов предотврати повече от сигурен гол във вратата си десет минути преди почивката. Пехливанов се засуети с топката в собственото си наказателно поле и не усети кога Марселиньо се приближи откъм гърба му. Бразилецът моментално открадна кълбото и го подаде към Кешеру, който чакаше на границата на малкия пеналт. Христо Иванов реагира навременно и се хвърли смело в краката на румънеца, парирайки шута му.

През второто полувреме много бързо и последните съмнения около крайния изход на мача паднаха. В 58-ата минута Вандерсон беше на косъм от магически гол, като направи спиращ дъха рейд между трима защитници на Етър. В последния миг Веселин Минев се хвърли на отчаян шпагат и така парира изстрела на бразилеца.

Последвалият корнер обаче донесе вторият гол в мрежата на Христо Иванов. Този път вратарят имаше основна вина, тъй като излезе неразчетено при близката греда, а топката го прехвърли. Пред зейналата врата голаджия като Кешеру нямаше нужда от повече покани – 2:0.

В 64-ата минута румънецът проигра идеален шанс за хеттрик, дошъл след нова грешка на Иванов. Този път стражът на „болярите” сбърка пас в собствената си половина, подарявайки топката на Анисе. Мадагаскарецът тръгна на пробив в наказателното поле и чукна към Кешеру миг преди да бъде повален. Румънецът този път прибърза и изпрати шута си високо над гредата.

Съвсем на другия полюс се прояви резервата Върджил Мисиждан две минути по-късно, като вкара много красиво с първия си досег до топката. Абел Анисе даде страхотен дълъг пас за холандеца, който овладя с гръб пред дъгата и се обърна, за да нанесе безкрайно прецизен шут право  в долния ляв ъгъл – 3:0.

Оттук нататък срещата определено се доиграваше, макар че Лудогорец нито за миг не спря да атакува. В 76-ата Вандерсон предизвика поредното спасяване от Иванов с остър шут от границата на пеналта.

Етър стигна до уникално чиста ситуация в 82-ата минута, когато резервата Ерик Почански даде идеален извеждащ пас за Самб Бадара. Сенегалецът с лекота напредна покрай Пластун, излизайки очи в очи с Броун. Аржентинецът запаси присъствие на духа и с крак отрази сигурно попадение. Секунди по-късно той отново демонстрира класа, спасявайки с една ръка рикоширал тежко изстрел на Никола Колев.

Шест минути преди края Кешеру най-сетне завърши хеттрика си. Дяков даде висок пас за Мисиджан, който овладя при точката на дузпата, след което се обърна и стреля от въздуха. Христо Иванов отрази този шут, но нямаше как да се намеси при добавката с глава на румънеца – 4:0.

В последната минута от редовното време Каманяро можеше да увеличи още повече аванса на шампионите, но от 2-3 метра с глава намери начин да стреля встрани от целта.

Вече в продължените имаше и мъничко нерви, които дойдоха вследствие на конлфикт между Румен Руменов и Сисиньо. Съдията реши да покаже само жълти картони на двамата.

В следващия кръг Лудогорец приема Левски у дома, докато Етър ще гостува срещу Локомотив Пловдив.

ЛУДОГОРЕЦ – ЕТЪР 4:0

1:0 Клаудиу Кешеру 24'

2:0 Клаудиу Кешеру 59'

3:0 Върджил Мисиджан 66'

4:0 Клаудиу Кешеру 84'

Лудогорец (4-2-3-1): Хорхе Броун – Сисиньо, Козмин Моци, Игор Пластун, Натанаел – Светослав Дяков /к/, Абел Анисе – Джоди Лукоки (65' - Върджил Мисиджан), Марселиньо (70' - Густаво Кампаняро), Вандерсон (77' - Лукас Саша) – Клаудиу Кешеру

Старши треньор: Димитър Димитров-Херо

Етър (3-5-2): Христо Иванов – Венцислав Василев (52' - Никола Колев), Яни Пехливанов, Веселин Минев (62' - Ерик Почански) – Иван Скерлев, Румен Руменов, Йордан Апостолов (75' - Иван Вълчанов), Георги Сърмов, Димо Атанасов – Самб Бадара, Иван Стоянов /к/