Отборът на Етър се изстреля в топ 6 на временното класиране в Първа лига, след като в мач от 16-ия кръг победи Ботев Пловдив с 1:0. За първи път от 21 години „канарчетата” претърпяха пълен крах на стадион „Ивайло”, където щастливите домакини, които вече имат 3 успеха в последните си 4 шампионатни срещи.

Играч на мача: Румен Руменов

Единственият гол при победата отбеляза играещия под наем от ЦСКА Румен Руменов, докато във финалните минути „болярите” имаха нужда от намесите както на вратаря Христо Иванов, така и на Иван Скерлев, който изчисти топката пред голлинията точно преди изтичането на редовното време.

Николай Киров: Безобразното първо полувреме ни провали

Румен Руменов: С тази игра Етър заслужава мястото си в топ 6

Балъков: Тотално надиграхме Ботев през преди почивката

По този начин Етър събра 24 точки и има аванс от 3 пункта пред 7-ия Черно море. Петият Ботев Пловдив пък вече е само на 2 точки пред великотърновци.

И двата отбора имаха нужда от доста време, за да напипат определен ритъм в разиграването на топката, като трябва да се отбележи, че много бързо в хода на мача Етър наложи надмощие в центъра на терена. Головите ситуации липсваха в първата една четвърт от двубоя, като за сметка на това още при първата си опасна атака домакините удариха греда.

В 27-ата минута Димо Атанасов се включи отляво и центрира, а защитата на Ботев не изчисти много добре. Топката се задържа пред дъгата, където Мане демонстрира чудесната си визия с пас между няколко бранители, оставил Румен Руменов сам срещу вратаря. Халфът нанесе силен шут с десния крак, който разтресе напречната греда.

Десет минути преди почивката Етър беше принуден да прави смяна, тъй като Аласана Мане получи контузия и не беше в състояние да продължи. Така на терена се появи Никола Колев.

Минута преди края на редовното време за първото полувреме „болярите” напълно заслужено поведоха в резултата. Георги Сърмов изостри атаката отляво с дълъг извеждащ пас за Иван Стоянов. Капитанът на етърци догони кълбото в наказателното поле, където с добра техника се справи с двамата преследващи го играчи на съперника. Стоянов веднага фиксира заелия чудесна позиция пред вратарското поле Руменов, подаде му, а последният хладнокръвно реализира с шут в долния ляв ъгъл – 1:0.

Ботев опита да реагира още на почивката, като наставникът Николай Киров извади преквалифицирания по принуда в опорен халф Радослав Терзиев и го замени със Серкан Юсеин. Това доведе до известно подобрение в играта на гостите, които обаче все така не действаха на обичайното си равнище. „Жълто-черните” движеха топката прекалено бавно, за да затруднят с нещо защитата на Етър. В същото време „болярите” се преориентираха към по-директен стил и изчакваха шансовете си за контраатака.

Първата реална голова възможност за Ботев дойде чак в 62-ата минута, когато при едно добро разиграване пред наказателното поле Антонио Вутов технично пропусна топката, а зад гърба му, на около 21 метра от вратат, Лъчо Балтанов я посрещна със свиреп удар. Кълбото мина покрай плонжа на Христо Иванов, но също така и покрай страничния стълб.

Солидната игра на Етър в защита продължи да създава затруднения на гостите, които бяха ограничени главно до изстрели от дистанция. В 71-ата минута попадение на Ботев след заучено изпълнение на ъглов удар бе отменено съвсем резонно заради засада. Късо разиграване прати топката в краката на Минев, който на свой ред центрира към далечния край на наказателното поле. Там с глава Кристиан Димитров върна топката в зоната пред вратарското поле, където Пиргов се извиси и на своя ред отклони към Стивън Петков. От няколко метра таранът опъна мрежата с изстрел от воле, ала на реферите не убягна, че той беше около 2 метра зад предпоследния в отбрана за Етър.

В 76-ата минута Тодор Неделев не беше никак далеч да изравни от пряк свободен удар. Топката беше на около 24-25 метра фронтално срещу вратата, а левачката на национала изпрати силен фалцов удар, който мина на сантиметри над сглобката.

Неумението на „канарчетата” да разбие солидния защитен блок на Етър пролича и в 82-ата минута, когато по куриозен начин Джонатан Перейра можеше да реализира с нескопосан опит за центриране. Крайният бранител на Ботев побърза да центрира от въздуха, преди да бъде затворен. Неудачният му опит се превърна в изстрел към вратата с интересна парабола, а тръгналият да излиза предварително страж трябваше да се върне, за да парира и улови.

Минутка преди края на редовното време Кристиан Добрев можеше да реализира по сходен начин, само че от левия фланг. Резервата за Ботев опита да центрира към далечния край на вратарското поле, а топката не хвана фалца и тръгна да влита заплашително в мрежата. Единствено спринта на Иван Скерлев и изчистването му с глава от самата голлиния съхраниха победата за великотърновци.

ЕТЪР – БОТЕВ ПД 1:0

1:0 Румен Руменов 44'

Етър (4-3-3): Христо Иванов – Венцислав Василев, Пламен Гълъбов, Иван Скерлев, Димо Атанасов – Румен Руменов, Георги Сърмов, Аласана Мане (35' - Никола Колев)– Иван Стоянов /к/ (85' - Крум Стоянов), Флорент Боджадж, Велко Батрович (65' - Даниел Младенов)

Старши треньор: Красимир Балъков

Ботев Пд (4-2-3-1): Даниел Кайзер – Джонатан Перейра, Димитър Пиргов, Кристиан Димитров, Йордан Минев – Радослав Терзиев (46' - Серкан Юсеин), Лъчезар Балтанов /к/ - Тодор Неделев, Густаво Афонсо (77' - Кристиан Добрев), Антонио Вутов – Стивън Петков (75' - Васил Шопов)

Старши треньор: Николай Киров

Стадион: „Ивайло” (Велико Търново)

Главен съдия: Петър Костадинов