Отборът на ЦСКА постигна много важна победа по пътя си към преследването на лидера в Първа лига Лудогорец. Преди утрешното дерби между разградчани и Левски на "Герена" момчетата на Любослав Пенев надиграха Етър във Велико Търново с 3:1 в мач от 25-ия кръг, предпоследен за редовния сезон. "Червените" бяха крайно апатични през първата част и далеч, далеч по-динамични след почивката, когато Али Соу се разигра. Гамбиецът записа 2 гола и 1 асистенция - за попадението на Жоржиньо - с което приближи отбора си поне временно на 2 точки от първото място.

Играч на мача: Али Соу

24-годишният Соу вече има 9 попадения от началото на сезона, с което изравни актива на досегашния водещ реализатор на отбора - продадения в Китай Мауридес Жуниор. Силните изяви на африканеца бяха причината активът на ЦСКА да стигне 54 пункта, което изкачи отбора до втората позиция в таблицата. За Любо Пенев победата беше 3-а в 5-те му мача начело на "червените" при втория му престой на "Българска армия".

Балъков: Блокирахме за 10 минути след първия гол и така паднахме

Али Соу: ЦСКА иска трите точки всяка седмица

Любо Пенев: Стана мач на надлъгване, кои играят утре?

Загубата най-вероятно ще има болезнени последици за Етър поне що се отнася до амбициите им за място в топ 6. "Виолетовите" остават 7-и с 37 точки, т.е. на 3 зад 6-ия Черно море, който утре приема 4-и Ботев (43). "Моряците" вече са сигурни участници в топ 6, тъй като имат по-добри показатели в преките двубои срещу етърци (победа 1:0 у дома и равенство 1:1 навън). Така дори при равенство в точките те ще запазят своето предимство.

Далеч преди първия съдийски сигнал беше ясно, че гостуването на „червените” няма да бъде никак леко, а началото на мача бързо потвърди това. Етър по никакъв начин не позволи на съперника да стигне до ранни възможности, като се изключи едно добро взаимодействие между Али Соу и Тиаго Родригес в 11-ата минута. Тогава гамбийският нападател овладя дълъг пас пред наказателното поле на „болярите” – прийом, който ставаше все по-лесно разгадаем за Етър с напредването на времето – и после изведе Тиаго на скорост отляво. Португалецът бе застигнат от работливия Румен Руменов и пробва шут, който спря в ръцете на Христо Иванов.

Това си остана и единствената намеса на вратаря за първата част. Оттам нататък великотърновци ставаха все по-уверени във възможностите си и имаха самочувствието да играят на постепенна атака. Полека-лека Етър се добра и до първите си изгодни положения.

В 32-ата минута Велко Батрович и Крум Стоянов показаха високо ниво на комуникация, като черногорецът се изтегли към централната линия, за да получи топката, а левият бек се устреми напред по фланга. Последва висок пас, който Жоржиньо не успя да пресече, а Стоянов се оказа с топка в крака на около 16-17 метра по диагонала. Бившият играч на Ботев Пловдив не се поколеба да шутира, а топката премина доста близо до основата на левия стълб.

Пет минути по-късно Георги Сърмов сътвори нещо далеч по-опасно. Капитанът на Етър напредна с топката към дъгата и нанесе плътен шут от 20-21 метра, а Черниаускас видя малко късно кълбото заради играчите пред себе си. Все пак литовецът се намеси авторитетно и изби в корнер. При последвалото центриране той не беше толкова убедителен с излизането си, което се оказа грешно разчетено. Заради този факт Черниаускас не беше в състояние да улови, а само изби топката с едната си ръка, и то на не повече от 2-3 метра. Той имаше късмет, че негов съотборник реагира по-бързо и изчисти далеч от вратата.

Преди началото на втората част ЦСКА искаше да направи принудителна смяна, тъй като Иван Турицов изпитваше някакъв дискомфорт. 19-годишният играч изглежда убеди Любослав Пенев, че може да продължи и това отложи влизането на Стивън Перейра в действие.

ЦСКА демонстрира много повече плам в началото на второто полувреме и в 52-ата минута разтресе рамката на вратата. Тиаго Родригес заработи жълт картон на Иван Скерлев и спечели пряк свободен удар фронтално срещу вратата на около 25 метра от нея. Португалецът изпълни амбициозно и стреля с фалц над стената. Траекторията на изстрела го отведе право в напречната греда. Десетина минути по-късно Али Соу изтърва първия си наистина изгоден шанс след пас „в уличка” от Кристиян Малинов. В желанието си да отиграе от движение гамбиецът не успя да нанесе сполучлив контакт по топката.

В 64-ата минута обаче гостите ознаменуваха променената си настройка за игра с попадение. Младият Иван Турицов стори и невъзможното, за да стигне топката отдясно до ъгловото флагче и да центрира преди тя да излезе в аут. Иван Скерлев действа неубедително при играта с глава и кълбото остана в наказателното поле. Жоржиньо някак го отклони към Али Соу, който пое и елиминира затворилия го защитник с прекрасен къс пас, оставил Жоржиньо сам срещу вратаря. Португалецът стреля ниско до дясната греда за 0:1.

Попадението внесе нов импулс в играта на „червените”. Така в 68-ата Тиаго предизвика Христо Иванов да прави атрактивно спасяване с шут от остър ъгъл, а секунди по-късно резултатът набъбна в полза на отбора, воден от Любо Пенев. Тиаго с ювелирно подаване над защитниците изведе Али Соу сам срещу вратата, а Венци Василев бе човекът, който покри засадата. Таранът на ЦСКА подбра внимателно мига за изстрел и прати топката в горния ляв ъгъл – 0:2.

Четвърт час преди края Соу пропусна да отбележи още веднъж, след като Рафаел Енрике бе изпуснат отляво и го остави сам срещу вратаря. Този път 24-годишният таран подцени ситуацията и стреля твърде слабо, което позволи на Христо Иванов да се намеси.

Буквално секунди по-късно Етър намали изоставането си и върна напрежението върху своя съперник. В 75-ата Венци Василев изпрати центриране отдясно към далечната греда, където резервата Милчо Ангелов беше оставен без опека. Бившият играч на „червените” много интелигентно с глава подаде успореден пас над бранителите, а Даниел Младенов изскочи и с воле отбеляза 8-ия си гол от началото на сезона – 1:2.

Всичко приключи в 81-ата минута, когато Али Соу отбеляза второто си попадение. Атаката отново се разви с пасове по земя, противно на показаното от „червените” през първата част, като резервата Едвин Джеси намери Тиаго Родригес пред дъгата. Португалецът изпрати същински снаряд към горния ляв ъгъл, а Христо Иванов закачи леко топката и я отклони в напречната греда. Али Соу реагира преди всички останали, за да дотича и реши мача – 1:3.

В последния си шампионатен мач от редовния сезон ЦСКА посреща Берое в средата на седмицата. Етър от своя страна гостува срещу Славия.

ЕТЪР – ЦСКА 1:3

0:1 Жоржиньо 65'

0:2 Али Соу 69'

1:2 Даниел Младенов 75'

1:3 Али Соу 81'

Етър (4-3-3): Христо Иванов – Здравко Илиев, Венцислав Василев, Иван Скерлев, Крум Стоянов – Румен Руменов (84' - Иван Стоянов), Георги Сърмов /к/, Аласана Мане – Даниел Младенов, Флорент Боджадж, Велко Батрович (71' - Милчо Ангелов);

Старши треньор: Красимир Балъков

ЦСКА (4-1-4-1): Витаутас Черниаускас – Иван Турицов, Валентин Антов, Николай Бодуров /к/, Нуно Томаш – Жанио Бикел – Жоржиньо (90+1' - Мартин Смоленски), Кристиян Малинов, Тиаго Родригес, Енрике Рафаел (76' - Едвин Джеси) – Али Соу (85' - Eвандро);