Етър Велико Търново и Септември София изглеждат орисани да забъркват голови трилъри на „Ивайло” през 2018-а година. След онова 3:3, с което пролетният дял на Първа лига бе подновен, в 30-ия кръг на първенството двата тима отново си отбелязаха 6 попадения. Този път при изключително драматични обстоятелства „болярите” излязоха победители с 4:2 и прекъснаха серията на столичани без допуснат гол в течение на 465 минути. Това беше втори успех за "виолетовите", откакто Красимир Балъков пое руля.

Играч на мача: Румен Руменов

За класиралия се вече за плейофите във втората осмица тим на Септември загубата не е фатална. Въпреки всичко старши треньорът Николай Митов може да съжалява, след като леко експерименталният му състав осъществи пълен обрат в срещата, но в крайна сметка загуби срещу съперник, играл с 10 души в заключителния половин час.

Краси Балъков: През второто полувреме показахме характер

Ники Митов: Септември показа липса на концентрация

За Етър успехът беше много важен, защото временно отвори разлика от 5 точки пред последния в група Б тим на Дунав Русе, с когото се борят за правото да играят плейаут срещу най-слабия тим в първенството – Витоша Бистрица.

Първият четвърт час на „Ивайло” няма да бъде запомнен с нищо, но оттам нататък зрелището беше абсолютно. Етър откри резултата с първата си опасна атака в 16-ата минута. Руменов и Почански разиграха страхотно двойно подаване отдясно, при което халфът получи топката на около 7-8 метра от вратата и прецизно стреля в долния десен ъгъл – 1:0! Това бе първият шампионатен гол за преотстъпения от ЦСКА играч.

Голмайсторът на "болярите" изгоря за 2 важни мача

Септември се нуждаеше от около минута и половина, за да отвърне подобаващо. Младият Димитър Костадинов отправи наглед балонно центриране, което изглеждаше обречено. Цели трима бранители на Етър – Венелин Филипов, Венци Василев и Иваан Скерлев бяха в позиция да отиграят, а същото важи и за вратарят Денис Гргич. Учудващо последният остана на голлинията си, а това позволи на напористия Асен Чандъров да изскочи на чиста позиция във вратарското поле и от упор да зашие топката под гредата – 1:1!

Голът определено скова домакините и това си пролича по болезнен начин за феновете им. В 24-ата минута, само 6 след изравняването, Септември осъществи пълен обрат. Бранителите пред Гргич на няколко пъти не успяха да изчистят центриране от корнер, а при границата на наказателното поле Крис Гади от гостите пробва да нанесе изстрел. Получи се рикошет, който забави кълбото дотолкова, че го превърна в пас за непокрития при точката на дузпата Иван Веселинов Стоянов. Засада категорично нямаше, а бранителят изчака Гргич да си избере страна и реализира с шут в долния ляв ъгъл – 1:2!

В 29-ата минута Аласана Мане бе на сантиметри да извади Етър от нокдауна. 20-годишният гамбиец опита своя специалитет – бомбен шут от дистанция с левачката, която порази ЦСКА преди няколко кръга. От около 24 метра по диагонала малко не стигна на халфа да порази горния ляв ъгъл, като топката профуча със зверска сила в аут. Вратарят Георгиев нямаше да има шанс, ако шутът бе точен.

Гргич донякъде се реваншира за грешката си при гола на Чандъров, като в 35-ата минута спаси по феноменален начин. Ишмаел Байду притисна Душан Младенович около централния кръг и му открадна топката. Последва идеален извеждащ пас за Мартин Тошев, който се засили съвсем сам фронтално срещу вратата. Опитният нападател шутира от десетина метра, а стражът на Етър с убийствен плонж парира.

Това позволи на „болярите” да изравнят в последната минута от първата част. Самб Бадара спечели нарушение на по-малко от метър пред границата на пеналта. Топката беше удобна за десния крак на капитана Иван Стоянов и той стреля фантастично над стената. Вратарят Георгиев бе преодолян, а топката срещна напречната греда и попадна право у Бадара. 28-годишният сенегалец без усилие с глава я забоде в празната врата – 2:2!

Началото на второто полувреме беше далеч от стандартите на първото. То стартира с принудителна смяна за великотърновци, тъй като Душан Младенович бе настъпен лошо от Байду и не успя да продължи. Георги Пашов зае мястото му.

Далеч по-лошите новини за домакините дойдоха от иначе опитния Георги Сърмов. Само в рамките на 6 минути – между 57-ата и 63-ата – халфът си заработи два изключително глупави жълти картона. Още преди да получи първия от тях той бе предупреден от съдията Станислав Тодоров, че вече е натрупал доста фаулове на сметката си. Вторият дойде по абсурден начин – след сигнал за спряна игра без да бъде провокиран по някакъв явен начин Сърмов изблъска Асен Чандъров в гръб. Към стълкновението се присъединиха още няколко футболисти на двата отбора, без да се стигне до нещо по-сериозно. Реферът бе в пълното си право да отстрани Сърмов и го стори без да се замисля.

Въпреки численото неравенство изригване на Ерик Почански по левия фланг хвърли домакинските фенове в екстаз. В 72-ата минута Венелин Филипов даде дълъг пас към намиращия се пред него Почански, а още с първото си докосване крилото елегантно елиминира опиталия да го блокира с шпагат Елтон. Липсата на централния бранител позволи на Почански да пробива към вратарското поле, където той елегантно финтира и Васил Добрев. Последва остър шут в близкия ъгъл – 3:2!

Въпреки числения си превес Септември по никакъв начин не успяваше да застраши своя противник. Играчите на Николай Митов изглеждаха странно пасивни, затова не бе чудно, че получиха още едно попадение във вратата си. Той падна при една чудесна контраатака за „болярите” отляво в 84-ата минута. Резервата Даниел Младенов проби отляво и стигна до наказателното поле, след което пусна чудесен успореден пас. Самб Бадара се размина с топката, а при далечната греда Георги Пашов изникна и с брутален шут я закова под гредата – 4:2.

В класирането на груба Б от втората осмица води Септември с 38 точки пред Локомотив Пловдив с 36, Етър с 27 и Дунав с 22. В оставащите си два мача от група Б тимът на Етър гостува срещу Дунав Русе и приема у дома Локомотив Пловдив. Септември има гостуване срещу пловдивчани и приключва груповата фаза у дома срещу Дунав.

ЕТЪР ВЕЛИКО ТЪРНОВО – СЕПТЕМВРИ СОФИЯ 4:2

1:0 Румен Руменов 16'

1:1 Асен Чандъров 18'

1:2 Иван В. Стоянов 24'

2:2 Самб Бадара 45'

3:2 Ерик Почански 72'

4:2 Георги Пашов 84'

Етър (4-2-1-3): Денис Гргич – Венелин Филипов, Венцислав Василев, Иван Скерлев, Душан Младенович (53' - Георги Пашов) – Георги Сърмов, Аласана Мане – Румен Руменов – Иван Стоянов /к/ (67' - Никола Колев), Сам Бадара, Ерик Почански (79' - Даниел Младенов)

Старши треньор: Красимир Балъков

Септември (4-2-3-1): Янко Георгиев – Георги Стоичков (85' - Владимир Николов), Елтон дош Реиш, Васил Добрев, Иван В. Стоянов – Асен Чандъров, Меледже Омнебес (69' - Иван Тилев) – Крис Гади, Димитър Костадинов (60' - Фабиано Алвеш), Ишмаел Байду – Мартин Тошев /к/